środa, 17 grudnia 2014

1929 - Morderstwo rodziny w Pieruszycach

Historia straszna i smutna:
STRASZNE MORDERSTWO. W nocy z I-go na 2-go bm. w Pieruszycach pow. Pleszewskiego 25-letni Czesław Konieczny zamordował podczas snu siekierą matkę swoją Mariannę, lat 49, oraz braci 22-letniego Michała, 26-letniego Jana, 15-letniego Stefana, siostrę Marję lat 18 i Leokadję lat 7, - ponadto zranił ciężko brata Stanisława lat 20, który zmarł w szpitalu.

Sprawcę ujęto i osadzono w areszcie sądowym. Jak ustalono dotychczas, powodem morderstwa były nieporozumienia rodzinne, a mianowicie: rodzina nie zgadzała się na zawarcie związku małżeńskiego.
Nie okazujący skruchy morderca, zaskoczony nagłem przytrzymaniem przez psa policyjnego, przyznał się do zbrodni. Z niezwykłym cynizmem opisał on szczegółowo poszczególne momenty mordu a wkrótce przy poszukiwaniu narzędzia zbrodni znaleziono pokrwawioną siekierę, ukrytą przez mordercę w głębokiej
studni.
Zwłoki zamordowanych zmasakrowane są w sposób potworny. Starsza siostra ma odcięte ramię i poranioną głowę. Inne ofiary miały czaszki i gardła przerąbane silnemi uderzeniami siekierą.
W poniedziałek przeprowadzono na miejscu wizję lokalną sądowo-lekarską. Z władz byli obecni sędzia Cieluch i sędzia Niedzielski z Pleszewa, sędzia Ostrowski z Ostrowa, dwóch podprokuratorów oraz lekarz dr. Michalski.
[Orędownik Wrzesiński 6 grudnia 1929]
Mordercę skazano na śmierć. Wyrok wykonano w lipcu 1930 roku.

9 komentarzy:

 1. Jak widać nhil novi sub sole

  OdpowiedzUsuń
 2. W historii Polski i świata co jakiś czas miały miejsca podobne okrutne morderstwa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam niedaleko tego domu w którym się to wydarzyło....ok 10 lat temu posiesil się tam jeden brat,a w zeszłym tygodniu drugi-lat ok 50...to jakieś przekleństwo ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie w tym domu nie siej pierdol

   Usuń
  2. Jestem z okolic Pieruszyc a w tym domu obecnie mieszka moja koleżanka że szkoły
   Jako ciekawostkę dodam że grób owej rodziny znajduje się we wsi Czermin skąd jestem

   Usuń
  3. Hej kręcę reportaż o tym, czy jesteś w stanie mi podać adres tego domu?

   Usuń
  4. dokładnego położenia domu nie podam ale wiem że jest on położony obok lasku i prowadzi od niego polna droga od szosy we wsi Pieruszyczki przynajmniej kiedyś tak ta wioska się nazywała można również zapytać miejscowych :)

   Usuń
 4. drugą ciekawostką która mi się przypomniała jest fakt że mordercę pochowano na jednym z ostrowskich cmentarzy na dróżce między grobami miejsce pochówku jest oznaczone kilkoma ciemniejszymi kostkami brukowymi ponieważ w tamtych czasach wierzono że jeśli kogoś pochowa się w takim miejscu gdzie chodzą ludzie jego dusza nie zazna spokoju
  można o tym nawet poczytać w sieci

  OdpowiedzUsuń