piątek, 26 lipca 2013

Szczepienia na ospę i ich skutki - w 1932 roku

Czasem gdy zaglądam w przeszłość, mam wrażenie że nic się nie zmieniło:

Ospa wygnana z Polski

Przymusowe szczepienie przeciw ospie w Polsce może poszczycić się naprawdę imponującymi wynikami. Straszliwa ta epidemja ongiś dziesiątkująca miasta i kraje i oszpecająca całe pokolenia, które przeżyły ją, dziś niemal nie istnieje.
Ilość szczepień ochronnych wynosi rocznie około 1800 000. Z tego z r. 1929 było 121 wypadków komplikacyj przy pierwszym szczepieniu, a 67 przypadków przy powtórnem, czyli że zabieg nie jest połączony w praktyce z żadnym niebezpieczeństwem.
A skutki?
Jeszcze w roku 1920 było w samej Warszawie 335 wypadków śmiertelnych ospy, a w całym kraju 3948 zachorowań z 68 zgonami. W 9 lat później, dzięki ustawie, ilość zachorowań w Polsce spadła do 12 a ilość zgonów do... 1.
Przy tak przekonywujących wynikach jest rzeczą naprawdę humorystyczną, że istnieją jeszcze kierunki "przyrodolecznictwa" gwałtownie zwalczające zaszczepienia ochronne - wychodzi nawet w Toruniu miesięcznik homeopatyczny, w każdym numerze rozdzierający szaty nad "zwierzęcą trucizną", którą wprowadza się zbrodniczo w ustrój niewinnych dzieci.

[Orędownik Wrzesiński, Września 25.02.1932 WBC]

3 komentarze:

 1. Obserwuje ostatnio wysyp tekstów o tej tematyce. Inny tutaj http://faktyoszczepieniach.wordpress.com/o-ruchach-zwanych-antyszczepionkowymi-cz-i/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa wpisy to nie taki znów wysyp. W moim przypadku to akurat zbieg okoliczności - zamierzałem dziś dodać wpis o trąbie powietrznej w Tarnobrzegu, ale szukając czegoś o dawnych epidemiach w Polsce natknąłem się na ten tekst, i wrzuciłem. Akurat argumentacja homeopatów nie zbyt pasuje do tego o czym jest w tym drugim linkowanym artykule, bo nie było zdroworozsądkowa i nie miała na celu poprawy bezpieczeństwa.

   Usuń
 2. gdyby nie szczepienia to byśmy nadal zmagali się z wieloma chorobami. choć trzeba mieć też świadomość że my w Polsce szczepimy się na co innego niż ludzie w dalekich krajach, dlatego wyjeżdżając w dalsze rejony równeiż należy się zaszczepić

  OdpowiedzUsuń