Niszczycielski pochód trąby powietrznejGlodor i Waldow w dawnym powiecie miastkowskim, to dziś Wałdowo i Głodowo koło Miastka w województwie Pomorskim, dość stare wsie kaszubskie na pojezierzu Bytowskim. Między nimi leżą jeziora Wałdowskie Duże, Wałdowskie Małe i Bluj, to na którymś z nich powstał słup pyłu wodnego stanowiący dowód, że zjawisko było faktycznie trąbą powietrzną.
nad Prusami Królewskimi
BERLIN. 17.5. - Wsie Glodor i Waldow w powiecie miastkowskim w
Prusach Królewskich, nawiedzone zostały wczoraj przez gwałtowną trąbę powietrzna, która wyrządziła poważne szkody.
Trąba powietrzna wytworzyła na pobliskim jeziorze słup wody wysokości 20 metrów i uniosła stodołę należącą do gospodarza Blanka w
Glodorze, rzucając ją na odległość 100 metrów.
W Waldow trąba powietrzna rozerwała zabudowania w zagrodzie gospodarza Dubberka. rozrzucając zwaliska w promieniu 500 metrów. Nad jeziorem burza położyła pokotem drzewa wysokości do 25 metrów.
[Gazeta Białostocka Dzień Dobry 1939.05.18 PBC Biaman]
Między wsiami jest w linii prostej około 3,2 km i tyle też co najmniej wynosiłaby długość pasa zniszczeń.
wszak wyjątkowo gorące i suche lato było 39 roku...
OdpowiedzUsuńA tymczasem w Nowej Marchii...
OdpowiedzUsuń"W marcu 1619 r., w samą Niedzielę Palmową, koło 5 po południu rozszalała się nad miastem wichura, która spowodowała, że wrota Bramy Barnkowskiej nagle się zatrzasnęły, miażdżąc głowę i szyję pewnemu cudzoziemcowi." Do zdarzenia doszło w Königsbergu.
Cudzoziemiec musiał być bardzo ciekawski.
UsuńAlbo chociaż zaciekawiony :P biorąc pod uwagę, że brama jest spora, to wiać musiało nielicho.
Usuńhttp://wyjade.pl/resources/miejsca/1557/brama-barnkowska-z-wieza.jpg
Prawie sto lat później...
Usuń8.12.1703. Niezwykle silna wichura, która zerwała się około godziny 10 rano, łamała drzewa w okolicy. Wieże kościołów w Czachowie (Zachow) i Żelechowie (Selchow) zostały uszkodzone, ucierpiał też dach ratusza w Chojnie.